Sarokba szorítják Trumpot: nagyon fájna, ha az Európai Unió megint hoppon maradna

2025. május 28. 10:47

Kína nevethet a végén.

2025. május 28. 10:47

Grönland üzleti és ásványkincsekért felelős minisztere, Naaja Nathanielsen a Financial Timesnak nyilatkozva figyelmeztetett: az amerikai és európai bányavállalatoknak gyorsan kell cselekedniük, és beruházásokat eszközölniük Grönlandon, különben a hatalmas sarkvidéki terület más partnerek, köztük Kína felé fordulhat az ásványkincsei kiaknázása érdekében.

„Fejleszteni szeretnénk üzleti szektorunkat és diverzifikálni azt, ehhez pedig külső beruházásokra van szükség” – mondta Nathanielsen. Arra a kérdésre, hogy fontolóra vennék-e Kína bevonását, így válaszolt:

Európai és amerikai partnerekkel szeretnénk együttműködni. De ha ők nem jelentkeznek, akkor máshová kell néznünk.”

Amióta Donald Trump amerikai elnök kilátásba helyezte Grönland annektálását, azóta a sziget rohamosan igyekszik bővíteni gazdaságát, különösen a bányászat és a turizmus területén. Jövő hónaptól a United Airlines közvetlen járatot indít New Yorkból Nuukba, a fővárosba.

Geopolitikai jelentőség és ásványkincsek

Grönland jelentős, ám nehezen hozzáférhető ásványkincs-lelőhelyekkel rendelkezik, például arannyal, rézzel és ritkaföldfémekkel, továbbá geopolitikailag kulcsfontosságú terület a sarkvidéken.

Nathanielsen elmondta, hogy az Egyesült Államokkal Donald Trump első elnöksége alatt aláírt, ásványkincsek fejlesztéséről szóló megállapodás hamarosan lejár, és a Biden-kormányzat alatt nem sikerült megújítani azt. Trump többször is hangoztatta, hogy az Egyesült Államok akár erővel is átveheti Grönlandot, amely Dánia részben autonóm területe. Nathanielsen szerint azonban Grönland nem kíván amerikai fennhatóság alá kerülni. „Kicsit többet kaptunk, mint amit kértünk, mert nincs szándékunkban amerikainak lenni” – fogalmazott. Trump felvetését, miszerint átvenné Grönlandot, „tiszteletlennek és ízléstelennek” nevezte.

A nyugati szövetség bizonytalanságai 

A miniszter szerint jelenleg két kínai bányavállalat van jelen Grönlandon, de mindkettő csak kisebbségi részvényes egy jelenleg inaktív projektekben. Nathanielsen úgy véli, a kínai befektetők visszafogottsága részben annak köszönhető, hogy nem akarnak „provokálni” senkit.

Grönland új bányászati kódexe alapján az első engedélyt egy dán-francia konzorcium kapta meg anortozit kitermelésére, amelyet a műanyagiparban használnak. A 150 millió eurós projekt Nyugat-Grönlandon indulhat jövőre, Claus Stoltenborg, a Greenland Anorthosite Mining vezérigazgatója szerint. A projektet egy grönlandi állami nyugdíjalap, a dán Arbejdernes Landsbank és a francia Jean Boulle bányászati csoport támogatja.

Jelenleg Grönlandon csupán két működő bánya van – aranyat és anortozitot termelnek –, további két, már engedélyezett bánya termelése pedig még nem kezdődött el.

Grönland dilemmája: kivel működjön együtt?

Nathanielsen hangsúlyozta, hogy Nuuk új, négypárti koalíciós kormánya elsősorban Grönland és lakosai fejlődésére koncentrál, és szívesebben működne együtt „szövetségesekkel és hasonló gondolkodású partnerekkel”. Azonban hozzátette, hogy Grönland nehezen találja helyét a változó nyugati szövetségi rendszerben. 

Próbáljuk kitalálni, milyen lesz az új világrend. Ebben az értelemben a kínai beruházások problémásak, de bizonyos mértékig az amerikaiak is azok, mert mi a célja ezeknek a beruházásoknak?”

– tette fel a kérdést.

Az Európai Uniót Nathanielsen „jó választásnak” tartja, mivel az EU-nak kevés saját ásványkincse van, és környezetvédelmi szempontból is összhangban állnak Grönlanddal.

Az Európai Unió azonban könnyen kimaradhat ebből az új üzletből, ha nem cselekszik elég gyorsan, amire igencsak nagy esély van, ismerve az uniós politikusokat.

Nyitókép forrása: Odd ANDERSEN / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. május 28. 12:02
Van pénze az EU-nak ?
ihavrilla
2025. május 28. 12:01
Csak szeretnék Trumpot sarokbaszorítani. Nem lesznek sikeresek.
lhotx
2025. május 28. 11:10
A rócsildok érdeklődése sehol? Kizárt, hogy ne akarnának maguknak egy kisebb földrészt. A levitézlett britbirodalom is inkább a (már) kiépített Kanadára tartotta fenn az „igényét”.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!